SPONSORS/PARTNERS:

VIVA DANÇA

Come and be a part of one of the biggest Dance Events in Portugal & Spain!

Email: info@vivadancaconvention.com

Phone: +351 960144281 (PT)

              +351 913832335 (EN)

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA!

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

FULL DAY SCHEDULE

STUDIOS

9:00

9:00-11:00 London Studio Centre Audition

9:00-9:55 Ballet with Dmitry Povoltsky

9:00-9:55 Street with Neo (Urdang)

9:00-9:55 Hip Hop with Mackenzey Franklin

9:00-9:55 Floor Barre with Diana Vieira

9:00-9:55 Aerials with Acropad

MAIN STAGE

9:00

9:00-10:00 Urdang International Competitions intermediate solos

(IntermediateUpbeat and Technical solos)
9:00-9:20 Technical solos

9:20-9:40 Upbeat solos

9:50-10:00 Prize giving

10:00

10:00

10:00-17:00 RAD teacher seminar

10:15-10:30 Laura Fafaies e Camila Vale (Viva Dança Ambassadors), SOMA21

10:00-10:55 Ballet with Yusha Soriano (Joffrey Ballet School)

10:30-10:45 Dansez fashion show with dancers from DNA' Dance n Arts School

10:00-10:55 Ballet with Iain Mackay (Former Principal of Birmingham Royal Ballet)

10:00-10:55 Song and Dance with George Ure (Urdang)

10:00-10:55 Acrodance with Ana Marques

11:00

11:00-11:55 Contemporary with Paul liburd

11:00

11:00-11:45 Zumba with Be Fit Leiria

11:00-11:55 Ballet with Iain Mackay (Former Principal of Birmingham Royal Ballet)

11:00-11:55 Lyrical Jazz with Lucy Banfield (Urdang)

11:00-11:55 Ballet with Solange Melo (Former CNB)

11:00-11:55 Contemporary Hip Hop with Mackenzey Franklin

11:00-11:55 Stretch with Acropad

12:00

12:00-12:55 Contemporary with Paul Liburd

12:00-12:55 Commercial with Haley Monaghan (Base Dance Studios)

12:00-12:55 Hip Hop with Neo (Urdang)

12:00-12:55 Contemporary with Rui Reis

12:00

12:00-13:00 Urdang International Competitions Senior solos

(Senior Upbeat and Technical solos)
12:00-12:20 Technical solos

12:20-12:40 Upbeat solos

12:50-13:00 Prize giving

12:00-12:55 Ballet repertoire with Fernando Duarte and Solange Melo

13:00

13:00-14:55 Official Bolshoi Ballet Academy Summer Intensive audition

13:00-13:55 Ballet with Roberta Marquez (Former Principal Royal Ballet

13:00-13:55 Musical Theatre with George Ure (Urdang)

13:00

13:15-13:25 Catarina Azevedo, Afonso Silva, Mariana Gomes (Viva Dança Ambassadors)

13:30-13:45 Solo Dancewear Fashion show

13:00-13:55 Contemporary with Rui Reis

13:00-13:55 Hip Hop with John Graham (Base Dance Studios)

13:00-13:55 Beginners acro with Acropad

14:00

14:00-14:55 Contemporary with Filipe Portugal

14:00

14:00-14:45 Improvisation Competition

14:00-14:55 Theatre Jazz with Lucy Banfield (Urdang)

14:00-14:55 Commercial with Haley Monaghan (Base Dance Studios)

14:00-14:55 Inter acro with Acropad

15:00

15:00-15:55 Ballet with Fernando Duarte (Former CNB)

15:00

15:00-16:00 More performances to be announced...

15:00-15:55 Jazz with Amy Ruffell

15:00-15:55 Contemporary Fusion with Francisca Marques

15:00-15:55 Hip Hop with Base Dance Studios

16:00

16:00-16:55 Ballet with Dmitry (Bolshoi)

16:00-16:55 Contemporary with Filipe Portugal

16:00-16:55 Lyrical with Eva Vieira

16:00-16:55 Advanced acro with Acropad

16:00-16:55 Latin Fusion with Roysel Alfonso

16:00-17:00 Joffrey Ballet School Ballet summer course audition

17:00

17:00-18:00 Joffrey Ballet School Contemporary summer course audition

16:00

16:00-17:00 Urdang International Competitions Junior solos

(Junior Upbeat and Technical solos)
16:00-16:20 Technical solos

16:20-16:40 Upbeat solos

16:50-17:00 Prize giving

17:00

16:00-17:00 Urdang International Competitions Small and Large groups

(Junior, Intermediate, Senior Upbeat and Technical small and large groups)